GIEŁDA

Sprawdż jak radzą sobie duże firmy i inwestuj w ich akcje

CZAS

Istotnym jest zrozumieć kształtowanie się czasu abyśmy wiedzieli o czym mówimy, używając takich pojęć jak miesiąc czy rok

1 H 

2 minuty IRL

7,5 H

15 minut IRL

Czas w jakim system nalicza transzę wypłaty. Nazywaną dniówką.

24 H Doba

48 minut IRL

1 tydzień

336 minut IRL = 5,6 h IRL

1 miesiąc

1440 minut IRL = 24 h IRL

1 rok

17 280 minut IRL = 288 h IRL = 12 dni IRL

WYDARZENIA ZWIĄZANE Z CZASEM

Oto jak kształtuje sie system czasowy

7,5 H

15 minut IRL

Otrzymujesz transzę swojej pensji lub zapomogę. Możesz zwać to dniówką.

24 H

48 minut IRL

Przez ten czas dostałeś 3,2 razy pensję. Więc jeśli twoja dniówka wynosi 100 $, to znaczy, że przez ten czas zrobiłeś 320 $.

1 miesiąc

1440 minut IRL = 24 h IRL

Przez ten czas dostałeś 96 razy pensję. Więc jeśli twoja dniówka wynosi 100 $ to znaczy, że zarobiłeś właśnie 9 600 $. I to jest twoja miesięczna pensja, jako wynik aktualnej ekonomii. 

1 rok

17 280 minut IRL = 288 h IRL = 12 dni IRL

Przez ten czas dostałeś 1152 razy pensję. Więc jeśli twoja dniówka wynosi 100 $, to znaczy, że przez ten czas (rok życia IC) zarobiłeś 115 200 $. I to jest twoja roczna pensja. To ona jest definiowana jako wysokość ogólnych zarobków. I wynika z realiów.

15miesięcy

21 600 minut IRL = 360 h IRL = 15 dni IRL

Co tyle dni odbywa się wyścig z konkretnego (trwającego ) GP

30miesięcy

43 200 minut IRL = 720 h IRL = 30 dni IRL

Tyle trwa cały sezon konkretnego GP

30miesięcy

43 200 minut IRL = 720 h IRL = 30 dni IRL

Tyle trwa tak zwany rok kapitałowy spółek. Zatem ten parametr jest istotny dla graczy giełdowych. Po tym okresie spółka przedstawia sprawozdania finansowe i wypłaca dywidendy.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Zrozum jak działa nasza giełda, abyś mógł bogacić się pracą innych

Czym są akcje

Akcje to udziały w przedsiębiorstwie, czyli – ludzkim językiem – małe cząstki firmy, które mogą znaleźć się w rękach osoby prywatnej lub innej firmy. Określone procentowo jako jej udział.

Kiedy zarabiam?

Na akcjach można zarabiać na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez handel akcjami. Jeśli sprzedajesz akcje za wyższą cenę niż kupiłeś oczywiście osiągasz zysk. Działa to również w drugą stronę. Jeśli sprzedasz swoją akcję za cenę niższą niż cena zakupu, stracisz pieniądze. Drugim sposobem na odnotowanie zysku z akcji jest dywidenda. Firmy emitujące akcje mogą zdecydować się na podział zysku w formie dywidendy. Kiedy otrzymujesz dywidendy, mogą one mieć formę gotówki lub akcji. 

Dlaczego firma sprzedaje akcje?

Firma emituje akcje aby zwiększyć swój kapitał na rozwój. Jest to alternatywa wobec kredytu bankowego.

Ile zarabiam?

Zarabiasz albo na sprzedaży akcji z zyskiem, gdy miałeś nosa i zainwestowałeś krótkofalowo w firmę. Albo na dywidendach, czyli rok rocznym zysku wypracowanym przez firmę. Stosownie do swego udziału. Zatem jeśli firma rocznie (2 miesiące w RP) uzyskuje zysk 10 000 USD, a ty posiadasz 10% akcji, to po roku rozliczeniowym zarabiasz 1000 USD jako dywidenda. Nie tracąc akcji.

Zarabianie długoterminowe

Długoterminowe zarabianie polega na gromadzeniu akcji, czyli udziałów firm i czerpaniu zysków z dywidendy. W tym przypadku musisz zainwestować konkretne pieniądze i czekać aby każdy rok rozliczeniowy przyniósł ci procent z zysków firmy. Oczywiście tylko wtedy gdy zainwestowałeś dobrze i firma zyskuje.

Wartość firmy

Wartość spółki określa się na podstawie jej kapitału i szacunkowych zysków gdy wchodzi na giełdę, bądź po roku rozliczeniowym jej działalności. 

Z czego wynika wartość akcji?

 Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów, na cenę często wpływa równowaga między podażą a popytem. Oznacza to, że im więcej osób chce kupić akcje, tym wyższa będzie cena. Oczekiwania (zysku) przedsiębiorstwa często odgrywają w tym kluczową rolę. Czy prognozowany zysk jest wysoki? W takim wypadku popyt prawdopodobnie wzrośnie. Cena akcji może się różnić każdego dnia handlowego. 

Z czego wynika wartość spółki?

Wartość spółki to suma wkładu oraz uzyskanego przychodu od początku jej działalności. Rosnąca lub malejąca z roku na rok.

Jak więc to działa?

Firma decyduje się sprzedać część siebie. Na przykład 10%. Może sprzedawać 10% jako jeden pakiet lub emitować je w 10 pakietach po 1%. Wartość ich wyceniana jest przez firmą ale wynika z jej kondycji finansowej. Tym samym firma traci 10% swojej wartości na rzecz akcjonariuszy. A akcjonariusz staje się właścicielem kupionego udziału procentowego.

Zarabianie krótkoterminowe

Chcąc zarabiać szybko, inwestuj w zakup akcji rokujących firm i sprzedawaj je z zyskiem. Na przykład jeśli przed początkiem sezonu kupiłeś akcje jakiejś stajni GP (oglądając treningi ich zawodników), to gdy stajnia odniesie sukcesy po pierwszym wyścigu jej wartość wzrośnie. Możesz wtedy wystawić swoje akcje na giełdę. W tym przypadku po prostu grasz na giełdzie.

Akcje z dywidendą

Kiedy przy sprzedaży jest dopisek - dywidenda, to akcje te stwarzają możliwość nie tylko handlu nimi ale i czerpania rokrocznego zysku z wartości firmy. Stosownie do własnego udziału.

Czy jest jakaś pomoc IC?

Możesz oczywiście sam żyć realiami Kalifornii i obserwować firmy. Jak sobie radzą. I samemu podejmować decyzję. Będziesz mógł również skorzystać z wiedzy maklera giełdowego, który będzie umieszczał krótkie (bieżące) oceny firm.

FIRMY ZAREJESTROWANE NA GIEŁDZIE

krótka charakterystyka firm, które są na giełdzie.

Blackwing Grand Prix F1

01

Stajnia GRAND PRIX F1 należąca do koncernu motoryzacyjnego BLACKWING PERFORMANCE

Blackwing Performance

02

Firma motoryzacyjna Blackwing Performance, która realizuje pojazdy performance na rynek cywilny jak i służb.

WEJDŹ na STOCK 

CHCESZ WPROWADZIĆ FIRMĘ NA GIEŁDĘ

Skontaktuj się z komisją giełdy - kliknij

Aby wejść na giełdę musisz mieć mieć prosperujacą już firmę i wycenić jej aktualną wartość za pomocą naszego maklera.

Szata graficzna - kliknij

Aby profesjonalnie się zaprezentować, twoja firma musi mieć logo we właściwej formie. Możesz zrobić je sam, bądż skorzystać z naszych usług.