Twój portfel

Proza życia, czyli co mi się należy, co jest realne oraz co mogę osiągnać

Hard- Real- WTF?

Jak już pisaliśmy ekonomia ma być jak najbardziej zbliżona do realiów. W końcu to tak zwany Role Play. gdy szybko osiągasz wiele to tego typu gra staje się nudna i sztampowa jak wszędzie. Dopiero gdy mozolnie i rozważnie dążysz do celu, rozgrywka zaczyna być istotna, bo każda Twoja decyzja taka jest.

Stawki i możliwości.

Oczywiście aby jednak mieć nieco więcej zabawy w grze niż średni człowiek w życiu, to gra stwarza obok standardowych zarobków szereg możliwości rozrywki, a przy tym i możliwości zarabiania.

Ekonomia wynikająca z realiów ale zależna też od zachowania graczy

EKONOMIA

Aby Role Play był emocjonujący

Jest ich tysiące i wszystkie polegają na tym samym. Spełniają swoją niezbyt wymagająca rolę wśród tych, którzy chcą wprowadzić elementy strzelanki w formę udającą życie.

Zatem pora wyjść z Role Play i wejść w Real Play

 Ekonomia wyjściowo oparta jest na: - cenie baryłki ropy - cenie rynkowej litra paliwa - cenie stali - średniej krajowej pensji (USA CALIFORIA)

Realny wpływ gracza!

Przy czym na tym serwerze ekonomia nie jest stała. Wasza gra, a zatem sytuacja na serwerze ma wpływ na ekonomię. Rynek odnotowuje szereg zmiennych i raz na miesiąc (między 01 -05 każdego miesiąca) mogą zmienić się realia w jakich żyjemy. Zachowanie każdego obywatela - gracza- będzie miało wpływ na ekonomię!!  

Będą trzy główne nurty kształtujące tak zwany czynnik ZAMOŻNOŚCI. Czynnik zamożności to wynik tego ile jesteście w stanie kupić litrów paliwa za średnią krajową stawkę godzinową.

Zatem za pensję, którą jesteście w stanie zarobić będziecie mogli zakupić określoną ilość paliwa czy innego dobra. Nie zarabiasz? Cóż. Nie stać cię na paliwo aby jeździć bez celu. W realu tak właśnie to działa.

ŚREDNIA KRAJOWA Przy czym średnia krajowa jest zmienna, a wpływ na nią mają gracze i politycy (administracja)

Czynniki ujemne (wpływają na obniżkę zarobków) to:

Przestępczość powyżej normy.

Przestępczość zorganizowana powyżej normy.

Konflikty zbrojne! (tak, tak. Na naszym serwerze będą możliwe konflikty zbrojne i prawdziwe walki nawet ciężki sprzętem).

Strajki.

Brak kompetencji w departamentach.

Czynniki dodatnie (wpływają na wzrost zarobków) to:

Ład społeczny.

Skuteczne zapobieganie przestępczości.

Rozwój kulturalny (imprezy, wydarzenia).

Kompetencja departamentów.

Handel międzynarodowy z Santa Catalina (Perico), jako odrębnym państwem.

CENA BARYŁKI ROPY

Na to również ma wpływ sposób w jaki gracie, ale bardziej politycy.

Czynniki ujemne (sprawiające wzrost ceny baryłki) to: - wojna (wojna z obcym państwem jakim jest Santa Catalina)

Czynniki dodatnie (sprawiające spadek ceny baryłki) - Handel międzynarodowy (Santa Catalina -stare Perico- i jego potencjał w wydobyciu ropy. Tak, Perico nie będzie tak jak na innych serwerach jedynie kawałkiem ziemi. Będzie obcym państwem, posiadającym siły zbrojne oraz gospodarkę. Odrębną politykę, itp.)

DOCHÓD STANU

Na ten aspekt w dużej mierze będą mieli gracze i ich zachowanie. Ten aspekt ma wpływ na kształtowanie się cen produktów dostępnych w sklepach i salonach.

Czynniki ujemne (powodujące wzrost cen) to: - Marazm/ nuda – odpływ mieszkańców z podatkami - Częste udane napady rabunkowe – odpływ przedsiębiorców z podatkami

Czynniki dodatnie (powodujące spadek cen) to: - wydarzenia kulturalne - GRADN PRIX – turystyka

!

EKONOMIA

Cały ten system kształtuje jakość życia w naszym stanie.

Musimy rozumieć, że w realiach jesteśmy zależni od światowej gospodarki. Nasze pensje, koszty artykułów spożywczych, stali, paliwa, zależeć w grze będą od naszej gry. Naszej, jako pojedynczych graczy jak i polityki – czyli graczy pełniących różne funkcje.

Proza Role Play

Koniec z milionami dolarów w szybkim czasie. Ludzie średnio rocznie zarabiają 55 tysiący dolarów, a fajny współczesny sedan (np. Cadillac CT5 Blackwing, to koszt 110 000 dolarów) Więc w zasadzie wychodzi, że możesz taki kupić po dwóch latach pracy, o ile nie wydasz na jedzenie, utrzymanie, paliwo, itp. Zmierzamy do tego, że na naszym serwerze REAL PLAY średnia dniówka (czyli pensja raz na realnych 15 minut, co równa się 7,5 h w GTA) to 48 $ 

DLACZEGO?

Ma to wszystko na celu myślenie i wcielenie się w odgrywanie życia. Nie każdego stać na drogie auto. Nie każdego stać na jeżdżenie bez sensu. Dotychczas na serwerach paliwo leje się i nikt nie zwraca uwagi na to za ile. U nas tak nie jest. Zarówno służby jak i cywile będą liczyć kilometry. Skończy się jazda bez celu i bez sensu. Zwiększona przez to zostanie odpowiedzialność funkcjonariuszy w radiowozach. Wszystko to przełoży się na dyscyplinę w służbach i bardziej realne podejście na każdym pułapie. W końcu miał to być Role Play. Więc niech będzie właściwy.  

Granie życia

Jeśli dołączyć do tego, że każdy pojazd ma drobiazgowy handling, oparty na autorskim - najbardziej realistycznym systemie pojazdów w GTA, to mamy idealny wstęp aby naprawdę bawić się w granie życia. Cały system ekonomiczny prowadzi do tego, że warto będzie obrać również alternatywną drogę kariery, jak na przykład kierowca Grand Prix F1 czy moto GP.  Są też inne możliwości. Ważnym będzie obserwowanie życia publicznego i uczestniczenie w nim, aby korzystać z różnych okazji do zarobienia, czy wygrania. Lub korzystnych licytacji. Możesz grać na giełdzie, inwestować w akcje, czy uprawiać hazard w kasynie, czy poza nim. 

Mocno rozwinięty będzie transport ciężki. Zatem potrzebni będą „truckersi” czy to w prywatnych ciężarówkach czy też w firmowych. Będzie możliwość formy lotniczych i transportu ludzi na tor sportowy, Perico, czy też między hrabstwami (miastem Los Angeles, a hrabstwem Senora). Oddzielają je punkty graniczne.) Dzięki temu systemowi w ogóle będzie miał sens job taksówkarski czy firma wypożyczająca samochody. W normalnym RP nie mają, gdyż auta zazwyczaj są osiągalne dla każdego. I to bardzo szybko. Taksówkami w zasadzie nie ma nikt potrzeby jeździć. Taksówkarze będą mieli dodatki do paliwa.                                                          Armia, która u nas jest niezwykle wyposażona, nabierze też całkowicie innego wymiaru. Będą możliwe konflikty zbrojne więc walki powietrzne czy inne!                                                                                                                                                                            System nie będzie uznaniowy. Będzie punktował stan na serwerze czyli jakość waszej gry i poszczególne wyniki - bilansując się - dadzą wskaźnik ekonomiczny do obniżek, bądź podwyżek.                                                                                                             Raz na miesiąc nastąpi taka zmiana. Aby rozruszać ekonomię, możliwe będą kredyty ale jak w realu, niezbyt łatwe do dostania. To twój styl prowadzenia postaci zdefiniuje jakie szanse będziesz miał w tym zakresie i do jakich departamentów się dostaniesz.

Średnie zarobki w stanie Kalifornia

Tak kształtuje się wpływ biorąc pod uwagę czas przy średniej krajowej. Biorąc pod uwagę średnią kompetencję.

DNIÓWKA

7,5 godzin w grze = 15 minut IRL

48 $

MIESIĘCZNIE

MIESIĄC W GRZE = 24 godziny w realu

4 645 $

ROCZNIE

ROK W GRZE = 12 dni w realu

55 744 $

UPŁYW CZASU A TWOJE ZAROBKI

DNIÓWKA

MIESIĘCZNIE

ROCZNIE

7,5 godzin w grze = 15 minut realnych

Jeśli Twoja dniówka wynosi 100 $ to zarobisz:

15 minut IRL = 100 $

1 godzina IRL = 400 $

MIESIĄC W GRZE = 24 godziny w realu

Jeśli Twoja dniówka wynosi 100 $ to zarobisz:

24 godziny IRL = 9 600 $

ROK W GRZE  = 12 dni w realu

Jeśli Twoja dniówka wynosi 100 $ to zarobisz:

12 dni IRL = 115 200 $

Ile zarabia przeciętny Amerykanin na godzinę?

Z najnowszych szacunków wynika, że wyrównana sezonowo płaca godzinowa wszystkich pracowników w USA wynosi 11,19 USD. 

Ile zarabia przeciętny Amerykanin miesięcznie?

Miesięczne wynagrodzenie w USA może się znacznie różnić w zależności od poziomu wykształcenia pracownika. Na przykład, średnie miesięczne wynagrodzenie pracowników z tytułem doktora wynosi 7 532 USD, podczas gdy osoby z tytułem zawodowym zarabiają średnio 7 444 USD miesięcznie. Osoby z tytułem magistra zarabiają 5 988 dolarów miesięcznie, a Amerykanie z tytułem inżyniera mają medianę miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 4 992 dolarów. Osoby z tytułem licencjata zarabiają 3 548.

Aspektów różnicujących w realu zarobki jest znacznie więcej. Ale w grze musimy to uprościć

Kwoty (za wyjątkiem zapomogi) podane jako średnie w danym sektorze. Tyle dostajesz dniówki (15 minut IRL)

ZAPOMOGA

Jeśli nie pracujesz oficjalnie możesz liczyć na wynagrodzenie podstawowe, które pozwoli Ci przeżyć, czyli kupić jedzenie i picie. Oczywiście w tej sytuacji możesz zapomnieć o paliwie.

10 $

SEKTOR PRYWATNY

Tyle wynosi podstawowa pensja w tym sektorze. Do tego dochodzą dodatki za realizację zadań czy premie.

48 $

SŁUŻBY (LAPD - SHERIFF - EMS - RANGER - BORDER PATROL)

Tyle wynosi podstawowa pensja w tym sektorze. Do tego dochodzą dodatki za realizację zadań czy premie. Oczywiście zarobki wynikają ze stopnia.

62 $

SŁUŻBY SPECJALNE (CIA - FBI - SAR)

Tyle wynosi podstawowa pensja w tym sektorze. Do tego dochodzą dodatki za realizację zadań czy premie. Oczywiście zarobki wynikają ze stopnia.

75 $

Ważny aspektem jest to, że oprócz podawanych tutaj kwot, pracownicy dostają różne dodatki finansowe

ZA REALIZACJĘ ZADANIA

Jeśli zatrudniasz się dorażnie, oprócz stałej pensji, otrzymujesz również stosowny dodatek za realizację zadania. Na przykład gdy podejmujesz dorywczą pracę kierowcy ciężarówki, masz płaconą dniówkę oraz wynagrodzenie za dostawę.

FIRMY

Gdy prowadzisz firmę, to w zależności jaką, możesz oprócz pensji urzędowej mieć przychód za kurs (taksówka) czy też wykonanie zadania. Możesz również nie mieć pensji (oprócz minimalnej kwoty zapomogowej) a wszystkie przychody czerpać z realizacji zadań - np, mechanik.

SEKTOR PUBLICZNY

Sektor publiczny oprócz stałej pensji, przewiduje również premie. Premie sektor publiczny otrzymuje z Kongresu, a są one wynikiem jakości tego sektora. Zatem to czy funkcjonariusze zarobią więcej, wynika bezpośrednio z ich zachowania i tego jak reprezentują swój departament.

SEKTOR SPORTOWY

Sektor sportowy nie ma stałej pensji. To sektor całkowicie prywatny ale bardzo dochodowy. 

Dlaczego warto pracować w sektorze publicznym.

Ile zarabia policjant w USA w odniesieniu do średniej? Według różnych raportów przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na uposażenie nawet o 20% wyższe niż przeciętne krajowe wynagrodzenie. Co więcej, bardziej doświadczeni i wykwalifikowani funkcjonariusze w USA zarabiają około 80 tysięcy dolarów rocznie.

ŚREDNIE ZAROBKI W DEPARTAMENTACH

Średnie zarobki funkcjonariuszy bez dodatkowych kompetencji i specjalizacji

DNIÓWKA

7,5 godzin w grze = 15 minut IRL

62 $

MIESIĘCZNIE

MIESIĄC W GRZE = 24 godziny w realu

5 952 $

ROCZNIE

ROK W GRZE = 12 dni w realu

71 424 $

ŚREDNIE ZAROBKI W DEPARTAMENTACH (ich sekcjach specjalnych) SPECJALNYCH 

Średnie zarobki funkcjonariuszy specjalnych czy funkcjonariuszy służb specjalnych

DNIÓWKA

7,5 godzin w grze = 15 minut IRL

75,30 $

MIESIĘCZNIE

MIESIĄC W GRZE = 24 godziny w realu

7 228 $

ROCZNIE

ROK W GRZE = 12 dni w realu

86 745 $

Kalifornia ceni sobie zawody ratownicze

Wyższe niż średnie zarobki są w departamentach ratownictwa. Oczywiście w zależności od poziomu kwalifikacji i rangi. Naturalnie w Departamencie Ratownictwa Specjalnego SAR zarabia się więcej niż w EMS. Nie dość tego. Zarabia się najwięcej! To najbardziej prestiżowy i dofinansowany departament w stanie. Ale EMS to idealny punkt zaczepienia i drogi kariery. Oprócz dobrych pensji, częste premie za jakość pracy. EMS jest również dobrą opcją aby dostać się do SAR. Do SAR nikt nie jest w stanie dostać się z ulicy. Udokumentowana - wzorowo - służba w innych departamentach jest jedyną drogą do pracy w wyjątkowym Departamencie Ratownictwa Specjalnego. Gdzie przy okazji wyrobicie różne licencje lotnicze na koszt państwa. Przy czym praca w tym departamencie jest bardzo emocjonująca przygodą. 

To suche dane płac na etat

Poza standardową pensją możesz zdobywać, bądź mnożyć majątek na wiele różnych sposobów

GIEŁDA

Arrow icon

Możesz handlować akcjami firm lub jak typowy akcjonariusz, nabywać je i czerpać przychód z dywidendy.

HAZARD 

Arrow icon

Hazard w interaktywnym kasynie to jedno ale dzięki wyścigom Grand Prix, zaczyna mieć sens bukmacherka. Zakładaj się o wygrane wyścigi, sezony, itp.

WŁAŚCICIEL FIRMY

Arrow icon

Prowadź mądrze biznes i pomnażaj swój majątek.

MENADŻER STAJNI GP

Arrow icon

Pokaż się jako osoba zrównoważona i kompetentna, a być może jakiś właściciel stajni lub Miasto, zatrudnią Cię na stanowisko menadżera

ZAWODNIK GP

Arrow icon

Zostań kierowcą GP lub zawodnikiem innych sportów i toruj sobie drogę do sławy i bogactwa.

ZBIERACTWO

Arrow icon

Popularne złoże bursztynów na Perico to jedno ale podwodne złoże drogocennych pereł to prawdziwa gradka i emocje.

WAŚCICIEL STAJNI GP

Arrow icon

Jeśli masz głowę na karku, nie boisz się ciężkiej pracy i ryzyka to wejdź w świat wielkich emocji i milionów. 

PRZESTĘPSTWA

Arrow icon

Typowe jak wszędzie + nietypowe, które umożliwia struktura polityczna oraz inne cechy. Ale jak to z przestępstwami, dowiesz się co się opłaca w IC. 

PRZEJDŻ do zakładek związanych z ekonomią

Niczego nie przegap. Wiedza to możliwości dla Twojej postaci